Խորհրդատվական Ախտորոշիչ Բաժանմունք
Բաժանմունքում այժմ լայնորեն կիրառվում են իմունոսուպրեսանտներ ուվեիտների բուժման համար, որը զգալիորեն բարձրացնում է բուժման արդյունավետությունը:
Մանկական Բաժանմունք
Բաժանմունքի վարիչ՝ Ռուզաննա Հարությունյան
Բաժանմունքում աշխատում են 3 բժիշկ, 3 բուժքույր, 1 սանիտար: Ախտորոշման և էքսիմեր-լազերային վիրաբուժության բաժանմունքը ձևավորվել է 2010թ.-ին:
Գլաուկոմայի Բաժանմունք
Բաժանմունքի վարիչ՝ Լիլիթ Ոսկանյան
Ս.Վ. Մալայանի անվան Ակնաբուժական կենտրոնի Աչքի պլաստիկ վիրաբուժության ծառայությունը հանդիսանում է նորաստեղծ բաժին: Այն ստեղծվել է 2005 թ/ին:
Տեսողական օրգանի պլաստիկայի եւ նեյրոօֆթալմոլոգիայի բաժանմունք
Բաժանմունքի վարիչ՝ Արմինե Ղարաքեշիշյան
Ս.Վ. Մալայանի անվան Ակնաբուժական կենտրոնի Աչքի պլաստիկ վիրաբուժության ծառայությունը ստեղծվել է 2005 թ․-ին։
Աչքի Վնասվածքների Բաժանմունք
Բաժանմունքի վարիչ՝ Գեորգի Գրիգորյան
Աչքի Բորբոքային Հիվանդությունների Բաժանմունք
Բաժանմունքի վարիչ՝ Անի Համբարձումյան
- Աչքի բորբոքային հիվանդությունների բաժանմունքն իր տեսակով միակն է Հայաստանում։
Վիտրեոռետինալ Բաժանմունք
Բաժանմունքի վարիչ՝ Արմեն Վարդանյան
Բաժանմունքը ղեկավարում է Բժշկական գիտությունների դոկտոր, ԵՊԲՀ ակնաբուժության ամբիոնի պրոֆեսոր Արմեն Հրաչիկի Վարդանյանը: Վիտրեոռետինալ բաժանմունքը մասնագիտացած է ցանցաթաղանթի և ապակենման մարմնի հիվանդությունների կանխարգելման, ախտորոշման և բուժման մեջ։
Բաժանմունքում աշխատում են երկարամյա աշխատանքային փորձ ունեցող ակնաբույժներ, որոնք վերապատրաստվել են արտերկրի առաջատար կլինիկաներում։
Մասնագետները ախտորոշում են ցանցաթաղանթի հիվանդությունները՝ կիրառելով առաջադեմ սարքավորումներ և թեստեր։
Բաժանմունքում իրականացվում է թե՛ կոնսերվատիվ, թե՛ վիրահատական բուժում՝ օգտագործելով ժամանակակից բոլոր հայտնի մեթոդները։
Վիտրեոռետինալ բաժանմունքը զբաղվում է հետևյալ հիվանդությունների կանխարգելմամբ և բուժմամբ․
- Դիաբետիկ ռետինոպաթիա,
- Ցանցաթաղանթի շերտազատումներ,
- Տարիքային մակուլյար դեգեներացիա,
- Բնածին և ժառանգական մի շարք հիվանդություններ,
- Մակուլյար անցք,
- Հետվիրահատական և բորբոքային բարդությունների շտկում,
- Առաջնային հատվածի ռեկոնստրուկցիա՝ արհեստական ոսպնյակների և արհեստական ծիածանաթաղանթի ֆիքսացիայով:
Ս. Օհանյանի Անվան Ախտորոշման և Լազերային Բուժման Բաժանմունք
Բաժանմունքի վարիչ՝ Ելենա Մալայան
Էքսիմեր լազերային բուժման և ախտորոշման բաժանմունք: Հիմնադրվել է 2006 թվականին: Բաժանմունքում կատարվող հետազոտություններն են՝ ակնաբուժական առաջնային հետազոտություններ,
ավտոռեֆրակտոկերատոմետրիա...
Անեսթեզիոլոգիա և ինտենսիվ թերափիա
Բաժանմունքի վարիչ՝ Արտեմ Ղազարյան
Աչքի վիտրոեռետինալ բաժանմունքը գործում է 1978թ-ից , ի սկզբանե որպես վնասվածքաբանական բաժանմունք : Բաժանմունքը ղեկավարում է Բժշկական գիտությունների դոկտոր, ԵՊԲՀ ակնաբուժության ամբիոնի պրոֆեսոր Արմեն Հրաչիկի Վարդանյանը:

Консультативно-диагностическое отделение
В отделении активно применяется иммуносупрессивная терапия при лечении увеитов, что значительно повышает эффективность лечения.
Детская офтальмология
Заведующая отделением: Р.Г. Арутюнян
В состав отделения входят 3 врача, 3 медсестры и 1 ассистент. Диагностическое и эксимерлазерное подразделение было создано в 2010 году.
Отделение глаукомы
Заведующий отделением: А.Ф. Гаракешишян
Наше глаукомное отделение входит в состав подразделения пластической хирургии глаза. Оно было основано в 2005 году для повышения качества хирургического лечения пациентов с глаукомой.
Окулопластика и нейроофтальмология
Заведующий отделением: Г.Л. Григорян
Изначально созданное как отделение сосудистой патологии в 1990 году, во время военных действий оно было переориентировано на лечение травматических повреждений глаз.
Отделение травм глаза
Отделение пластической хирургии глаза центра Малаяна было основано в 2005 году и занимается лечением разнообразных травм и проведением реконструктивных операций.
Отдел воспалительных заболеваний глаза
Отделение специализируется на инфекционных и воспалительных заболеваниях глаз и с 2005 года развивается как часть хирургического направления центра.
Отделение витреоретинальной хирургии
Функционирует с 1978 года, изначально занимаясь лечением травм. В настоящее время отделение возглавляет профессор Армен Варданян, доктор медицинских наук, преподаватель Ереванского государственного медицинского университета.
Центр диагностики и лазерного лечения им. С. Оганяна
Заведующий отделением: Э.А. Малаян
Основан в 2006 году. Центр специализируется на эксимерлазерном лечении и комплексной диагностике, включая первичный осмотр и авторефрактометрию.
Отделение анестезиологии и интенсивной терапии
Обеспечивает все виды хирургической и неотложной офтальмологической помощи. Изначально входило в состав отделения травм глаза. В работе активно используется опыт д-ра Армена Варданяна, который также руководит витреоретинальным отделением.